18 grudnia 2016

Świąteczne pierniki, miękkie zaraz po upieczeniu

Hej kochani, jak tam u Was przygotowania do świąt? bo u mnie wszystko już  prawie dopięte na ostatni guzik. Mieszkanie wysprzątane i  przystrojone. Uszka i pierogi polepione, czekają grzecznie w zamrażalce do wigilii. Pierniki upieczone i polukrowane. Robiłam je pierwszy raz, ponieważ zawsze szłam na łatwiznę piekąc kruche ciasteczka. Muszę więc nieskromnie stwierdzić że wyszły mi fantastycznie:), dlatego chciałabym się z Wami podzielić przepisem. Przepis ów tajemniczy dostałam od koleżanki z pracy, dzięki Aga:) W tym miejscu chciałabym zaznaczyć że pierniki wychodzą od razu miękkie i puszyste, dlatego można je upiec dosłownie w ostatniej chwili.

MIĘKKIE PIERNICZKI
SKŁADNIKI: 0,5 kg mąki tortowej, szklanka cukru pudru, 2 jaja, łyżeczka sody, 1 przyprawa do pierników ( ja użyłam Prymat), 2 łyżki śmietany 18% lub 12%, 2,5 łyżki miodu i 2,5 łyżki margaryny. Miód i margarynę rozpuszczamy razem na patelni i czekamy aż przestygnie. Resztę składników zagniatamy i dolewamy wystudzony miód i margarynę. Jeśli ciasto będzie się zbyt mocno lepiło, podsypujemy mąką.  Następnie rozwałkowujemy ciasto na placek o grubości 4 do nawet 5 milimetrów. Jest to bardzo istotne, bo wtedy pierniczki wychodzą grube, miękkie i puszyste. Czas pieczenia to 10-13 minut w temperaturze 180 stopni ale tym się tak dokładnie nie sugerujcie. Wszystko zależy od rodzaju piekarnika. Ja piekłam w gazowym bez termoobiegu. Włożyłam dwa pierniczki na próbę na 12 min, wyszły twarde, 10 min wyszły lekko twardawe a 9 min idealne:)

A jeśli włożycie je do puszki lub słoika na 3 do 4 dni, zrobią się miękkie jeszcze bardziej. Pachną obłędnie, korzenny aromat unosi się po całej kuchni.

Z piernikowych łakoci polukrowałam jeszcze chatkę .Wprawdzie została zakupiona w Ikei, ale musiałam ją złożyć, skleić i ozdobić. Ze sklejeniem jej mordowałam się bitą godzinę, dach mi zjeżdżał a ściany nie trzymały pionu:) Kiepski byłby ze mnie budowlaniec:)

Ale tak poza tym jestem bardzo zadowolona z tegorocznych wypieków. Całej mojej rodzinie ogromnie smakują, tak mocno że jutro czeka mnie kolejne pieczenie po pracy :)
Pozdrawiam i żegnam się z Wami  zdjęciem z mojej świątecznej kuchni.
HOHOHO

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...